Nintendo är alltid Nintendo

Blogg - Anders Brunlöf - mån 18 april 2011, kl 13.19


Inlägget publicerades ursprungligen på bitlof.se
---

När det nu viskas om en nya stationära konsoler från både Microsoft och Nintendo så har jag svårt att se hur framförallt Nintendo ska kunna upprepa den succé som de prickade in med sitt Wii. Fool me once, liksom.

Sen slår det mig att det inte direkt var första gången företaget rönte framgångar. I videoklippet ovan visas den första fasen i den explosion som företaget stod för när de introducerade Nintendo Entertainment System för den amerikanska marknaden. Och även om det är stor skillnad på då och nu så är det väldigt många ord och fraser som känns igen även på senare år.

Nintendo är alltid Nintendo och även om jag tror att deras nya konsol inte kommer sälja så bra så att den finns på varje ålderdomshem, så tror jag definitivt att maskinen kommer sälja. Och folk kommer, även då, vara Nuts for Nintendo.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
CAPTCHA
Fyll i texten från bilden för att bevisa att du inte är en maskin.
Image CAPTCHA
Skriv in tecknen som visas i bilden.
Copyright Skillpoint™     Chefredaktör: Sebastian Magnusson
Inget material på sajten får kopieras utan tillstånd.