I dessa valtider kanske vi borde rösta fram en regering själva! Gamerstyle! Inga tråkiga gubbar och kärringar som finns på riktigt utan spelkaraktärer. Har personen någon gång befunnit sig i ett spel går det rösta på den! Nu sitter jag på tåget med hjärnsläpp men om man gör en lista med personer man vill ha i en regering och vad de skulle göra kan vi nog få fram en lista på ett eller annat sätt!
Vi behöver ju den där
Stadsminister
Utrikesminister
Miljöminister?
Skolminister
Fler...
Shit det tog stopp hjälp mig så ordnar jag upp detta när jag gått innanför dörren hemma och så får jag ändra detta inlägget.
Så jag behöver fler ministrar och folk att ta platerna! Go! Detta kan bli skit bra!(om inte jag gjort första inlägget)
Statsminister - JC Denton

In the fresh.
Finansminister - Wario

Frågan är inte om utan när han smiter med stadskassan. Men tills dess finns det ingen som kan förvalta den bättre.
Försvarsminister - The Boss

"One must die, and one must live."
Jordbruksminister - Harvest Moon-snubben/snubban

Mästerbonde som troligtvis inte är mycket för EU:s jordbruksdirektiv.
Justitieminister - Godot

"There are 253 distinct types of bitterness in coffee... But to pick out each one requires total concentration and the use of all the senses."
Kulturminister - Viewtiful Joe

Ett minst sagt passionerat filmintresse gör denne unge man perfekt för jobbet.
Utbildningsminister - Quistis


Jag känner mig redan motiverad att studera.
Utrikesminister - Outrun-snubben

Han växlar ner och driftar genom hela hela världen på ett par minuter. Perfekt vid kriser där man snabbt behöver nån som kan medla. Han är dock inte så mycket för skrivbordsjobb.
"HI! I LIKE SHORTS! THEY'RE COMFY AND EASY TO
WEAR!"