Sonic & SEGA All-Stars Racing
Recension - Playstation 3 - tis 1 juni 2010, kl 11.55
Släppdatum: 2010-02-26 Genre: Racing
Utvecklare: Sumo Digital Åldersgräns: 7+
Vi vet nu alla att Sonic bra länge saknat det tempo som han en gång förknippades med. Spelen där han står som huvudrollsinnehavare har tragiskt nog blivit sämre och sämre, och som maskot är han i dagsläget nästan helt uträknad. Men liket rör på sig.
När ämnet kartracing tas upp kommer Mario förr eller senare in i bilden. Mario Kart var det spel som förde in konceptet och sedan dess har det egentligen inte funnits någon som verkligen utvecklat genren, snarare följt efter. I fallet Sonic & Sega All-Star Racing gäller samma premiss – men det är snarare positivt än något annat. Man uppfinner inte hjulet igen, snarare får man hjulet att snurra lite snabbare, lite bättre. Tempot är svindlande högt och många gånger har jag roligare med det här spelet än med Mario Kart. Man vinner dock inga poäng på originalitet.
Det finns två punkter som man verkligen har lyckats med i Sonic & Sega All-Star Racing. Den första punkten är kontrollen. Precis som i andra Kart-spel grundas spelmomentet i att ”drifta” genom kurvorna, ju längre drift, desto mer turbo att nyttja. Allt känns väldigt naturligt och kontrollens största styrka är hur enkel den är att förstå och hantera. Det finns förvisso ingen knapp att bromsa med, men vem behöver egentligen en sådan? Den andra faktorn är bandesignen. Nog för att igenkänningsfaktorn ibland sviktar då man valt att basera vissa banor på spel som inte ens släppts på våra breddgrader. Detta spelar dock en mindre roll då i stort sett varje bana är extremt rolig att köra, tempot hålls härligt högt, hemligheter och genvägar finns överallt och jag har med handen på hjärtat svårt att komma på ett annat spel med lika utsökt bandesign.
Jag satte mig med det här spelet väl medveten om att det var en Mariokart-klon. Det jag inte var bered på var att det skulle vara en så pass bra tolkning, som på många punkter faktiskt gör jobbet bättre än sin förebild. Sonic är tillbaka och även om han nu sitter i en bil för att uppnå sin höga hastighet är det svårt att inte bli varm i kroppen av detta styrkebesked. Sonic & Sega All-Star Racing innehåller inga blå skal, istället en blå igelkott som för första gången på hemskt länge finns med i ett väldigt bra och underhållande spel.
Skriv ny kommentar