Redaktionen sitter just nu och bråkar om vilket som är årets bästa spel. I fjol slutade det med storbråk och vi hoppas att utgången blir lika dramatisk i år givetvis. Minst lika intressant är det att kora Skillpoints användares bästa spel för 2011. TTV gjorde ett förträffligt jobb i fjol och jag har valt att helt anamma hans upplägg.
Det betyder att vi drar igång med att nominera de spel vi tycker har gjort sig förtjänta av att titulera sig som årets bästa spel 2011. Man får nominera hur många spel man vill och de tjugofem spelen som fått flest nomineringar kommer göra upp om de tio finalplatserna i fem delomröstningar. Om vi inte lyckas få ihop tjugofem spel så fyller jag ut med spel efter eget huvud.
Börja nominera!
Deadline är på fredag den 23 december.
Alrighty, mina nomineringar är: Portal 2, Deus Ex 3, Gemini Rue, Swords & Sorcery, Jamestown, Frozen Synapse, From Dust & Ilo Milo. Vilket även är ungefär alla av årets spelsläpp som jag har spelat